Carolina Böcker och Konst
Kyrkogårdsgatan 5
753 10 Uppsala
info@carolinabok.com
Öppettider:
   Måndagar: 16-18
   Onsdagar: 16-18
    Lördagar: 12-15

        
   Tel: 0739-05 23 70
   eller 0730-62 91 92
   alla tider.
 
Katalog: Övrigt:
Senaste Nytt
Försäljningsvillkor
Förkortningar, om bokbeskrivningar
Beställ en bok!
 
Svensk litteraturvetenskap, allmän/
Swedish Literary Science, general

uppdat 08-02-04

  1. Ahlgren, Stig Obehagliga stycken - Kritik och polemik 1939-1944 Tidens 1944, 254 s. 80:-

  2. Ahnfelt, Arvid (utg) Ur dagens krönika. Tidstaflor. Månadsskrift för literatur, teater och politik, under medverkan af flere svenska och utländska författare 1881-1888. Stockholm 1881-88: Vol.1 (Häfte 1: Marcellus, Georg Brandes 115 s.; häfte 2: Marcellus [W A Bergstrand], Karl Gjellerup 130 s.; häfte 3: Marcellus, A. Cantor 109 s., häfte 4: Fredrik L***g, A. Cantor, Helen Zimmern, Claudius 116 s. 2:a årgången, häfte 1: A. Cantor, Marcellus, Helen Zimmern, Gustaf Gullberg 112 s.; häfte 2: Claudius, Aug. Strindberg (Om realism.), Æmilius Paulus, A. Cantor 107 s., häften 3-4: Angelo de Gubernatis, Alfredo Mazza, A. Cantor, C. L. 200 s. 3: årg: häfte 1, 2, 3-4 (iv+114+iv+107+i+iv+231 s.): (bla Geijerstam om Strindberg, Strindberg: Ur ”Nytt vin på gamla flaskor” (en outgifven diktsamling)., Levertin. Årg. 4, häfte 1, 2, 3-4 (iv+106+iv+106+ii+iv+200 s.): Nordensvan, Wadman, Levertin. Årg. 5: häfte 1, 2, 3-4 (iv+912 s.): Strindberg (Likställighet och tyranneri (om Giftas)), Geijerstam, Lundin, Levertin, Hjalmar Branting (Om Strindberg och kvinnofrågan), Warburg. Årg. 6 (971 + iii s.): bl a Spionminnen från Norge. Årg. 7 (vi+1007+ i s. +  rättelselapp). Årg. 8 (iv+956 s.). Första till åttonde årgången (av 11) inbundna i 6 samtida gedigna halvfranska band (Alfr. Lundin, Stockholm, bokbindare). 4.500:-

  3. Ambjörnsson, Gunilla Skräpkultur åt barnen Aldus/Bonniers 1968, 120 s. 2:a uppl, tribunserien, pocket 40:-

  4. Ariel nr 1 2005 (Årång 87). Nordisk kalender för litterär kritik och essäistik. Häfte 1. 2004. Ariel 2004, 270 s. Häftad, 4to. 150:-

  5. Aspelin, Kurt Textens dimensioner - Problem och perspektiv i litteraturstudiet Pan 1975, 336 s. pocket, Kontrakurs 50:-

  6. Axberger-Blomqvist Möte med svenska författare PAN&s 1948, 470 s. inb halvklot, namnt 40:-

  7. Bejerot, Nils Barn, serier, samhälle FiB 1954, 223 s. 1:a uppl, ded, naggat omsl 100:-  

  8. Berg, Ruben G:son Litteraturbilder Ljus 1912, 212 s. 1:a uppl, inb privat ljusbrunt halvklotbd, m titelfönster i läder och guld m sparsam ryggförgyllning och marmorerat snitt (G Hedbergs bokbinderi), bägge omsl medb; behandlar Almquist, Crusenstolpe, Snoilsky, Björnstjerne Björnson och Georg Brandes 80:-

  9. Björck, Staffan Lyriska läsövningar – 30 svenska dikter begrundade Gleerups  1963, 211 s. namnt 40:-

  10. Björck, Staffan Romanens formvärld. Studier i prosaberättarens teknik. N&K 1970, 340 s. Pocket, ett par biblioteksmärken. såld

  11. Blomberg, Erik Från öst till väst – trettiotalskritik i urval Bonniers 1951, 239 s. exl 40:-

  12. Brandell, Gunnar Konsten att citera och andra återblickar Aldus 1966, 128 s. originalpocket 40:-

  13. Böök, Fredrik Kritiskt bokslut – ur 40-talskritiken Bo Cavefors Förl 1976, 236 s. 40:-

  14. Böök, Fredrik Romanens och Prosaberättelsens historia i Sverige intill 1809 Bonniers 1907, 497 s. fuktskadad, sliten, bakpärm saknas 40:-

  15. "Den kännande människan”. Litteraturvetenskapliga institutionens bidrag till Humanistdagarna i Lund 11-12 april 1986. Lund 1986, 125 s. Häftad, fotoillustrerad, enstaka blyertsmarkeringar, dedicerad av Erland Lagerroth, författare till en artikel, ngt nött ryggfot. 70:-

  16. Falk, Bertil Novellen. En översikt. BTJ Förlag 2007, 303 s. Häftad, illustrerad, lätt nött i kanterna, recensionsstäpel på övre snitt. 100:-

  17. Fehrman, Carl Forskning i förvandling. Män och metoder i svensk litteraturvetenskap. Norstedts 1972, 137 + ii s. Häftad, större delen osprättad, ett par sidor osnyggt sprättade, stor 8vo. Svenska Humanistiska Förbundet 82. 50:-

  18. Fem Norstedtsförfattare Norstedts 1945, 24+36+30+25+32 s. bla om Olle Hedberg av Barbro Alving 40:-  

  19. Fredén, Gustaf Uppbrott till verkligheten. Litterära essäer. Gummessons 1961, 160 + i s. Häftad med flikar, biblioteksstämplar och signia på smutstitel- och titelsida, biblioteksetikett på insidan av främre omslag. 50:-

  20. Frostensson, Anders (urv.)100 dikter vittna – från Lidman till Lindegren N&K 1947, 136 s. blyertsant 20:-

  21. Frinnman, Nils-Eric (red) Blekinge i litteraturen - Blekingeförfattare från 1800-talet till 1950 Sober 1976, 344 s. inb förl helklotbd m skomsl, ill, stor 8vo 75:-

  22. (Furuland, Lars) Litteraturens vägar – litteratur-sociologiska studier tillägnade Lars Furuland Gidlunds 1988, 357 s. 30:-  

  23. Gustafsson, Lars Strandhugg i svensk poesi - Femton diktanalyser FIBs Lyrikklubb/Tidens 1976, 116 s. ded, blyertsstreckad 50:-

  24. Hallström, Ann (red) Lyrikvännen i samarbete med O - presenterar Verskonstens ABC. Lyrikvännen 2006, 106 + ii s. Häftad, illustrerad, innehåller bl a Horace Engdahl och Bruno K Öijer. Nr 6/2006 årgång 53. 50:-

  25. Henrikson, Alf Verskonstens ABC - En poetisk uppslagsbok BB 1982, 182 s. inb förl dek pappbd, m teckningar av Bengt Berg såld

  26. Hjorth, Daniel (urv.) Sekelskiftet Aldus/Bonniers 1964, 319 s. pocket 40:-

  27. Holmberg, Olle Kärlek, ensamhet och dödens trädgård. Tre sentimentala kapitel från svensk romantik. Aldus 1972, 189 + iii s. Originalpocket, vikmärke på bakre omslag. 50:-

  28. Karlsson, Ingemar (red) Tack för lånet - Om boken, biblioteket och den svenska litteraturens villkor Sveriges Författarfond 2004, 251 + i s. inb förl helklotbd m främre och bakre omsl påklistrade (imiterar en biblioteksbindning), liten 4to, mkt rikt ill, till Sveriges Författarfonds 50-årsjubileum 200:-

  29. Klartext – marxistisk litteraturkritik Författarförlaget 1972, 184 s. pocket 40:-

  30. Kvinnor skriver – en bok om några av Trevis kvinnliga författare och deras böcker Trevi 1977, 104 s. ill såld 

  31. Lagerlöf, Karl Erik Strömkantringens år och andra essäer om den nya litteraturen PAN 1975, 164 s. ngt blyertsstreckad i brjan, vikmärke på främre omsl, ngt ntt rygg såld

  32. Lagerroth, Erland Romanen i din hand. Att läsa, studera och förstå berättarkonst. R&S 1976, 296 s. Dedicerad, originalpocket, rätt hårt streckad, nött rygg. 60:-

  33. Lindqvist, Karl Individ grupp gemenskap - Studier i de unga tiotalisternas litteratur Uppsala 1980, 196 s. diss, stor 8vo 60:-

  34. Lyrisk tidsspegel – diktanalyser Gleerups 1947, 256 s. 40:-  

  35. (Meurling, Per) Zaine, Tommie Radikal 30-tals humanism - En studie över Per Meurlings tidiga kultur- och litteraturkritik med tonvikt på åren 1933-36 Uppsala 1983, 179 s. Aesthetica Upsaliensia 2 60:-

  36. Moderna diktare i Studiekamraten Studiekamraten 1938, 128 s. bla Per Lagerkvist, Bo Bergman, Karl Asplund, Olof Lagercrantz; tillskr 40:-

  37. Mortensen, Johan Människor och böcker. Studier och kritiker. Lund 1917, 294 s. Häftad, rygg lätt blekt, namnteckning på främre omslag, veck vid bindning på titelsida. Innehåller bl a: Huysmans, Zangwill, Strindberg och Hans Larsson. 80:-

  38. Müssener, Helmut Nicht nur Strindberg – Kulturelle und literarische Beziehungen zwischen Schweden und Deutschland 1870-1933 A&W International 1979, 392 s. Acta Universitatis Stockholmensis (Stockholmer Germanistische Forschungen) 46, rödfläckig på baksidan 40:-

  39. Noreen, Erik Studier rörande Eufemiavisorna I-III  Uppsala/Leipzig 1923, 1927, 1929, 34+viii; 60+viii; 92 s. stora 8vos I-III såld

  40. Nyblom, C R (utg) Svensk Litteratur-tidskrift. Uppsala 1865-66, vi+509; ii+525+i s. Inbunden privata ngt nötta halvfranska band, försättsbladen ngt missfärgade pga. bandlädret, små sprickor vid falsarna på band 2, ett hörn stött på band 1. Årgång 1-2. 200:-

  41. Platen, Magnus von 1700-tal. Studier i svensk litteratur. Första samlingen. N&K 1963, 264 s. Häftad, namnteckning på insidan av främre omslag. 60:-

  42. Samlaren – tidskrift för svensk litteraturvetenskaplig forskning Svenska Litteratursällskapet, Årg. 106, 1985, 135 s.+ 50 s. svensk litteraturhistorisk bibliografi 102 inb förl klot 50:-

  43. Samlaren – tidskrift för svensk litteraturvetenskaplig forskning Svenska Litteratursällskapet, Årg. 110, 1989, 172 s.+ 54 s. svensk litteraturhistorisk bibliografi 106 inb förl klot 50:-

  44. Schiller, Harald Svenska diktare i bild med text. N&K 1936, 99 s. Inbunden privat helklotband , främre omslag medbundet, 4to, rikt illustrerad (fr a författarporträtt), gammaldags låneficka och utgallringsstämpel från Klara församling på bakpärms insida. 70:-

  45. Svanfeldt, G (red) Växelverkan mellan skönlitteraturen och andra konstarter International Association for Scandinavian Studies, Uppsala 1967, 287 s. 30:-

  46. Svensson, Georg & Ahlenius, Holger Den svenska boken under 50 år Stockholm 1943, 265 s. utg m anl av Svenska Bokhandlareföreningens 50-årsjubileum 60:-

  47. Sverige i dikt och data 1865-1940 Radiotjänst 1941, 220 s. 20:-

  48. Sveriges Författarförening – minnesskrift 1893-1943 PAN&s 1943, 168 s. solkigt och naggat omsl 40:-

  49. (Söderhjelm, Werner) Festskrift tillägnad Werner Söderhjelm den 26 juli 1919 Holger Schilt, Helsingfors/Albert Bonnier, Stockholm 1919, 329 s. 4:o, porträttfoto, blekt rygg; bidrag av bl a Georg Brandes, Ellen Key, Martin Lamm, John Landquist, Emil Zilliacus 100:-  

  50. Tellgren, Christina På barnens bokmarknad - Utgivningen av barn- och ungdomslitteratur i Sverige 1966-1975 Stockholm 1982, 192 s. diss 75:-

  51. Tigerstedt, E N (red) Ny illustrerad svensk litteraturhistoria I-IV N&K 1967, totalt närmare 2.200 s. inb förl helklotbd m skomsl och sprängt snitt, små 4to, ill, 2:a omarbetade uppl I-IV 500:-

  52. Träffpunkt – prosa och lyrik av 11 unga författare Bonniers 1960, 168 s. ospr; bl.a. Reidar Ekner och PC Jersild 40:-

  53. Tvärsnitt. 27 författare i Svenska Författarklubben Förenade Författare 1965, 132 s. ded av en av de medverkande. 70:-

  54. Walde, O Storhetstidens litterära krigsbyten. En kulturhistorisk-bibliografisk studie. I. Uppsala 1916, xix + 351 s. + planscher. Bibliofilutgåvan, häftad, dissertation, ngt nött ryggfot, exlibris. såld

  55. Walde, O Storhetstidens litterära krigsbyten. En kulturhistorisk-bibliografisk studie II. Uppsala 1920, iv + 510 s. Häftad, den enklare avhandlingsupplagan som saknar planscher, lätt nött ryggfot med svag fläck, nedre hörnet av bakre omslag borta, vikmärke på övre bakre hörnet, ngt solfärgad rygg, exlibris. 350:-

  56. Wendelius, Lars Bilden av Amerika i svensk prosafiktion 1890-1914. Uppsala 1982, 204 s. Häftad, dissertation, stor 8vo. Skr. utg. av Litteraturvetenskapliga Institutionen vid Uppsala Universitet 16. 80:-

  57. Wennström, Torsten Litteraturhistorisk minnesbok om svensk litteratur Gleerupska 1938, 64 s. klammerhäftad, liten 8vo 40:-

  58. Wikberg, Kerstin Samhällets skrattspegel - Studier o Grönköpings Veckoblad PAN&s 1978, 187 s. diss, ill, lätt nött rygg 75:-